Friday, August 28, 2009

Food: Mueslix

Dear Cheapskate,

Do you eat Mueslix? I do. It's superior in both taste and nutrition to granola, but at $4.39 per pound it's pricey. Have you looked carefully at the ingredients? It's mostly oatmeal. And raisins. I don't even like raisins! So I mix my own. It's much cheaper and even tastier!*

Here's my recipe:

1 pound rolled oats @ $1.15 per pound
1 pound barley flakes @ $1.39 per pound
1 pound rye flakes @ $1.39 per pound
1 pound date pieces @ $2.29 per pound (I have a sweet tooth)
1/2 pound shredded coconut @ $2.19 per pound
1/2 pound almonds @ $3.33 per pound @ Costco

Cost per pound: $1.80

This is less than half the cost of buying the Mueslix pre-mixed with yucky raisins!!!

You save 59%!!!!


*Do they still make Applejacks? Nothing is as tasty as Applejacks. Except maybe Captain Crunch. Or having a bowl of chocolate chips for breakfast. Having a bowl of choclate chips for breakfast would be good.

1 comment:

  1. Here's a suggestion: purchase a variety of nuts in the shell. (Nuts lose their nutritional potency once they're exposed to light and air.) Soak them in water overnight, and then add them to the rest of the ingredients. You just boosted the nutritional content a full order of magnitude. Of course, this will cost a little more, but finding a balance between that and healthier eating is certainly possible.


Hey! Tell me what you think!